
Slovenski distrofiki se že od leta 1969 združujejo v Društvu distrofikov Slovenije, kjer izvajajo posebne socialne programe za to vrsto invalidnosti. Teh programov je kar dvanajst in jih je Tilen Ribnikar, ko je bil gost oddaje Odprta dlan, 5. februarja 2025, tudi podrobno opisal. Vodilo društva je, da bi bili urejeni splošni pogoji življenja in prijazno okolje: brez arhitekturnih in drugih ovir, kar je pogoj za boljšo družbeno integracijo slovenskih invalidov, kar bistveno zmanjšuje potreb oseb z invalidnostjo, da se tako predstavljajo izključno v socialni vlogi invalida.
V zanimivi oddaji so sodelovali tudi številni poslušalci Radia Zeleni val (po statističnih podatkih, naj bi jih bilo kar 75.000), saj so odgovarjali na nagradna vprašanja s področja društva in njegovih programov. V oddajah skrbimo zato, da so vprašanja diktatična-učeča, saj na ta način seznanjamo slovenske javnosti z vsemi oblikami in vrstami invalidnosti, kar je veliko pripomoglo k zmanjšanju stereotipov in predsodkov o invalidih v naši državi.
Tilen Ribnikar je opisal tudi svojo življenjsko pot, ki je povezana z njegovo, sicer redko vrsto invalidnosti, to je z artrogripozo. O tej vrsti invalidnosti je sicer v domači literaturi zelo malo informacij. Optimizma pa kljub temu Tilnu Ribnikarju ne manjka, saj mu je športno udejstvovanje – hokej na invalidskih vozičkih, ki ga igra že vrsto let, v veliko veselje. Igra ga tudi v slovenski reprezentanci in Društvu The Trouble Makers in v reprezentanci iz italijanskega Vidma-Udinah. Temu športu se posveča koncem tedna, ko trenira ali pa se udeležuje različnih tekem. V oddaji je bilo govora tudi o dveh invalidskih podjetjih, ki sta v lasti društva: Birografiki Bori in Domu dveh topolov iz Izole.
Ena od poslušalk je posebej omenila, kako že dve desetletij igra igre na srečo in čeprav nikoli nič ne zadane, je vesela, ker na ta način pripomore Loteriji Slovenije, da deli srečo tudi med invalidske in humanitarne organizacije.
Zanimivi oddaji lahko prisluhnete v arhivu radia: