Revmatičnim boleznim, ki so razširjene, ne samo pri nas, ampak povsod po svetu, smo namenili zadnjo oddajo Odprta dlan na Radiu Zeleni val v sredo, 9. oktobra 2024. Gost oddaje je bil Franc Špegel, predsednik Društva revmatikov Slovenije, s katerim se je pogovarjal Borut Pogačnik tudi o letošnjem Svetovnem dnevu revmatskih bolezni (12. oktober).
O svoji revmi in kako živeti z njo, je spregovoril Franc Špegel že na začetku oddaje in dejal, da je sam dobil potrjeno diagnozo, da ima revmo, že zelo zgodaj, in sicer pri svojih 28-29 letih. Po prejeti diagnozi mu ni zmanjkalo volje do življenja, ampak ravno nasprotno, čuti, da je postal uspešnejši kot kdajkoli prej.
Z revmo, kljub vsakodnevnim bolečinam, se da živeti. K bolj aktivnemu in manj bolečemu življenju najbolj pomaga redna dnevna telesna aktivnost, s katero revmatik prispeva k zmanjšanju bolečine in izboljšanju telesne drže, hkrati pa ohranja gibljivost sklepov in krepi mišice. Gibanje je zelo pomembno, je med oddajo večkrat povedal Franc Špegel.
Društvo revmatikov Slovenije deluje že 41 let in izvaja danes za 2.000 članov osem posebnih socialnih programov. Več o programih in tudi o najbolj pomembnem programu Rehabilitacija in ohranjanje psihofizičnega zdravja revmatikov, si lahko preberete na uradni spletni strani društva: https://www.revmatiki.si/
Zelo pomembno je, da revmatik upošteva in posluša svoje revmatologa. Danes, ko je medicina izredno napredovala, revmatolog najprej predpiše močno zdravilo, saj tako zaustavi umiritev (remisija) bolezni, kasneje pa so zdravila bolj blaga. Ta biološka zdravila so izredno kvalitetna in pri nas, kar zadeva Evropo, tudi najbolj dostopna.
Med oddajo so bila zastavljena tudi tri nagradna vprašanja. Trije srečneži so prejeli lepe praktične nagrade, in sicer pripomočke za telovadbo.
Zanimiva oddaja o revmatizmu, je že dostopna v arhivu radia: