AMPUTIRANCEV NI STRAH ŽIVLJENJA

Franci Smrke Foto: Radio Zeleni val

Če kdo pozna življenje amputirancev, je to gotovo Franci Smrke, podpredsednik Društva amputirancev Slovenije. Pred nekaj leti je zaradi komaj vidnega žulja na nogi prišlo do takšnega vnetja, ki je terjalo amputacijo desne noge pod kolenom, ali pa bi se razvila smrtonosna gangrena. Po medicinski in socialni rehabilitaciji na URI Soča, ni izgubil optimizma, ampak je sprejel invalidnost kot okoliščino, ki se ji potrebno prilagoditi.

V zanimivi oddaji Odprta dlan na Radiu Zeleni val, 4. septembra, je z voditeljem oddaje Borutom Pogačnikom, Franci Smrke poslušalcem dal veliko informacij, ki jih prej gotovo niso poznali. Društvo ima namreč zelo zanimive posebne socialne programe, ki se razvijajo skozi vse leto. Čeprav imajo danes samo 250 članic in članov, pa vedo, da je v Sloveniji amputirancev še veliko več, zato vabijo vse tiste, ki še niso včlanjeni, da se jim čimprej javijo in tako najdejo tudi oporo pri sprejemanju svoje telesne okvare. Franci Smrke pa je imel več dela na upravni enoti, ko je moral poskrbeti za različne dokumente in se je prav čudil birokraciji, ki nima potrebne empatije do invalidov.

Da bi popestrili tovrstne oddaje, ki morda niso najbolj lahke za poslušanje zaradi informacij in pojasnil o posamičnih invalidnostih, pa smo uvedli tudi nagradna vprašanja, s katerimi dvigujemo prag poslušanosti naših oddaj širom po Sloveniji. V tej oddaji so bila vprašanja usmerjena v temo in vrsto invalidnosti, ki je bila v amputaciji različnih telesnih okončin. Potrebno je reči, da poslušalci radi prisluhnejo takšnemu načinu pristopa do malo težjih vsebin, saj so tudi dobro sodelovali pri odgovorih.

Verjetno vas zanima, kakšne so bile nagrade, ki so simbolične narave, vendar pa dovolj vabljive, da pritegnejo pozornost. Franci Smrke namreč v svojem prostem času tudi struži različne lesene skledice, ki so velik hit in tako so bile njegove skledice tudi ena izmed nagrad. Druga nagrada pa je bila knjiga nekdanjega predsednika ZŠIS Ernesta Jazbinška o rehabilitaciji, ki spremlja invalida skozi vse življenje.

Da bi dosegli vse, ki se želijo včlaniti v Društvo amputirancev Slovenije, pa  navajamo tudi njihov spletni naslov: https://www.drustvo-amputirancev.si/ in e-pošto: info@drustvo-amputirancev.si.

Oddaja je dostopna v arhivu radia: