DVAKRAT SENZORNO OVIRANI

V nedeljski oddaji Sončni žarek na valovih Radia Celje, 8. septembra, je v pogovoru z urednikom oddaj Borutom Pogačnikom, generalna sekretarka Združenja gluhoslepih Slovenije DLAN dr. Simona Gerenčer, govorila o ustanovitvi združenja, katerega 20. obletnico, bodo proslavili prihodnje leto ter posvetila veliko pozornosti tudi posebnim socialnim programom, ki jih v združenju izvajajo. Zlasti je pomemben program Usposabljanja in socialne rehabilitacije in Osebne asistence, ki ju izvajajo poleg številnih drugih. 

Ne smemo pa pozabiti tudi mnogih knjižnih izdaj, ki jih je bilo že do lani več kot 40 in ta trend se nadaljuje tudi v letošnjem letu. To so zelo zanimiva dela s področja gluhoslepote, ki jih izdajajo na angleškem, danskem, srbskem in na drugih govornih področjih ter jih v združenju prevajajo ter izdajajo.

Združenje ima trenutno okoli 140 članov, vendar se ta številka praktično spreminja skozi leto. Po nekaterih demografskih ocenah standardov pojavljanja bolezni oziroma invalidnosti v svetu, pa je njihova ocena, da je takih oseb v Sloveniji skoraj 9.000. 

Poseben pomen komunikacije z gluhoslepo osebo je tudi v metodi dela s posameznikom: ena na ena, ker drugače ni mogoče vzpostaviti komunikacije z osebo s takšno vrsto senzorne invalidnosti. Prva znanstvena monografija z naslovom Osebe z  gluhoslepoto in načini sporazumevanja, ki jo je dr. Simona Gerenčer izdala leta 2011, je ostala še v spominu tudi nam v Združenju invalidov – Forumu Slovenije, saj smo takrat ob promociji te prve knjige tudi vodili tiskovno konferenco, ki je imela velik odmev v slovenskih medijih.